3 znaki, które pokażą Ci, że powinieneś wymienić swój dysk w MacBooku

Jesteś posiadaczem laptopa MacBook, który ma już kilka lat, ale wciąż spełnia Twoje oczekiwania i jest zupełnie wystarczającym narzędziem pracy oraz rozrywki, chociaż nastąpił wyraźny spadek jego wydajności? Wbrew pozorom nie musisz rozstawać się ze swoim ukochanym urządzeniem i inwestować w kosztownego, nowego laptopa. Jedną z najpopularniejszych usług wykonywanych w serwisach Apple jest wymiana dysku w MacBooku – niezbyt kosztowna, za to przynosząca wymierne efekty. Poznaj 3 objawy, przy których naprawdę warto rozważyć wymianę dysku!

1.     Permanentny brak wolnej przestrzeni na dysku

Laptopy MacBook nigdy nie należały do najtańszych, więc użytkownicy konfigurując swój sprzęt często poszukiwali oszczędności. Jedną z nich było wybranie wariantu z mniejszą pojemnością pamięci masowej. O ile kilka lat temu 256 GB, a nawet 128 GB mogło wydawać się zupełnie wystarczające do codziennego korzystania z laptopa, dziś bardziej zasadny jest wybór modelu z dyskiem SSD o większej pojemności.

Narzekasz na ciągły brak wolnej przestrzeni dyskowej, a na Twoim komputerze brakuje już plików, które możesz z czystym sumieniem usunąć? Rozwiązaniem bywa zaopatrzenie się w dysk zewnętrzny  lub przechowywanie danych w chmurze, na przykład iCloud. Nie zawsze jest to jednak wygodne.

Postęp technologiczny sprawia, że zainstalowane na laptopach oprogramowanie zajmuje coraz więcej przestrzeni, podobnie jak system operacyjny. To samo dotyczy przechowywanych przez ciebie zdjęć i filmów legitymujących się coraz wyższą rozdzielczością. Wymiana dysku w MacBooku Air lub MacBooku Pro na model o większej pojemności pomoże ci uniknąć problemów z brakiem wolnego miejsca.

2.     Znaczący spadek wydajności komputera

Jeśli Twój laptop ma już wiele lat, być może znajduje się w nim przestarzały dysk twardy HDD, który nie dość, że głośno pracuje, ustępuje współczesnej pamięci masowej pod względem szybkości zapisu i odczytu danych. To samo dotyczy zresztą dysków SSD starszej generacji, montowanych w komputerach jeszcze kilka lat temu.

Powolny dysk staje się z czasem najsłabszym punktem laptopa, ponieważ nie jest w stanie efektywnie obsłużyć współczesnego oprogramowania, transferu plików, jak również systemu operacyjnego. Gdy zauważysz znaczący spadek wydajności twojego komputera, często dochodzi do przeciążenia systemu lub komputer zawiesza się i uruchamia bardzo długo, czas wymienić dysk na nowocześniejszy i szybszy. Różnica w jakości okaże się niebagatelna!

3.     Objawy uszkodzenia dysku

Bardziej sporadycznym problemem dla użytkowników komputerów Mac wyposażonych w dyski SSD jest uszkodzenie dysku. Jednak przy odrobinie pecha możesz go doświadczyć. Do objawów uszkodzenia dysku SSD należą:

  • niewidoczność części zapisanych danych,
  • nagłe ograniczenie pojemności dysku,
  • permanentne bądź tymczasowe problemy z wykryciem dysku przez system,
  • utrata jednej z partycji.

Wspomniane objawy nie zawsze oznaczają uszkodzenie dysku, ale prawdopodobieństwo, że tak się stało jest dość wysokie. Wówczas warto udać się do profesjonalnego serwisu urządzeń Apple, takiego jak warszawski MacForce. W serwisie możesz liczyć na pełne zdiagnozowanie twojego problemu i bardzo szybką wymianę dysku w atrakcyjnej cenie, dzięki czemu twój sprzęt odzyska dawną wydajność!