iPhone 13- co nowego?

Od wielu już lat smartfony marki Apple iPhone to doceniane alternatywy dla smartfonów z Androidem. Nie ulega wątpliwości, że ich wydajność z każdą wersją rośnie, zaskakując nas nieustannie. Choć z każdym nowym modelem wydaje się nam, że nie da się już wymyślić nic nowego, każda kolejna wersja jest szybsza, bardziej efektowna i wydajniejsza. Co nowego spotkamy w wersji Apple iPhone 13? Czym różni się ona od poprzednich wersji i czy warto w nią zainwestować?

iPhone 13- kiedy premiera?

Już od kilku miesięcy wieść o nowym iPhone 13 krąży w sieci. Wiedzieliśmy, że o dacie premiery jak zwykle Apple zdecyduje po cichu, jednak wszystko wskazywało na premierę w dniu 14 września. Tak też się stało. Tradycyjnie, iPhone 13 jako nowy model występuje w czterech wariantach, różniących się od siebie parametrami i, oczywiście, ceną. Im wyższe parametry, tym wyższa cena, choć warto podkreślić, że nawet najtańszy model zadziwia nas wydajnością i szybkością działania.

 

iPhone 13- co nowego w modelu?

iPhone 13 w stosunku do poprzednich modeli ma zdecydowanie ulepszony aparat, który niweluje drgania rąk podczas robienia zdjęcia. We wcześniejszych modelach matryca ze stabilizacją była dostępna jedynie w najdroższych wersjach Pro Max, teraz staje się jednak standardem. W zależności od wybranej wersji, Apple iPhone 13 cechuje się obiektywami położonymi po skosie. Dotąd standardowym rozwiązaniem było ustawienie obiektywów w pionie. Ulepszony został także autofokus, a jasność soczewek jest o wiele wyższa. To wszystko sprawia, że jakość wykonywanych zdjęć jest o wiele wyższa, szczególnie w trudniejszych warunkach oświetleniowych.

iPhone 13 ma ulepszoną funkcję Face ID, dzięki której rozpoznawanie twarzy jest możliwe również w przypadku założenia maseczki czy zaparowania okularów. Nowy iPhone 13 wyposażony jest w łączność satelitarną, dzięki czemu możliwe jest wysyłanie wiadomości nawet z miejsc, w których nie ma dostępu do żadnej sieci komórkowej. 

Wyświetlacz Super Retina XDR z zaokrąglonymi rogami o przekątnej 5,42 cala bądź 6,06 cala to gwarancja wyświetlanego obrazu w najwyższej jakości i o najwyższej jasności. Poziom jasności wynosi aż 800 nitów, jest więc o 30% jaśniejszy o wcześniejszych wyświetlaczy poprzednich generacji.

Tym, co zostało ulepszone jest także zasilanie. Układ A15 jest zdecydowanie bardziej energooszczędny, a akumulator iPhone 13 jest o wiele bardziej pojemny. To sprawia, że smartfon na baterii działa nawet o 2,5h dłużej niż w poprzednim modelu iPhone 12.

Ulepszona łączność 5G sprawia, że smartfon obsługuje o wiele więcej pasm. Obecność trybu Smart Data pozwala na zmianę prędkości połączenia dla efektywnego wykorzystania zgromadzonej w akumulatorze energii.

 

Macrumors Iphone- jakie wersje mamy do dyspozycji?

Jak już wspomnieliśmy, nowy iPhone 13 występuje w czterech podstawowych wersjach.

Najtańszy jest iPhone 13 Mini. Kolejną, nieco droższą wersją jest iPhone 13. Najdroższe są wersje Apple iPhone 13 Pro oraz najbardziej zaawansowany iPhone 13 Pro Max. Im droższa wersja, tym wyższe parametry techniczne, w tym także pojemniejsza bateria. W najdroższej wersji ma ona aż 4352 mAh.

Tym, co jest wyjątkowo dopracowane w nowym iPhone 13 jest nagrywanie wideo. Tryb filmowy gwarantuje automatyczne utrzymanie ostrości na wybranym obiekcie i zmniejszenie ostrości wszystkiego, co poza tym obiektem. Końcowy efekt zapiera dech w piersiach. Co więcej, zmiana ostrości obrazu jest możliwa nawet po zakończeniu nagrywania, o czym nie było mowy we wcześniejszych modelach iPhone’ów.

Nowy iPhone 13 posiada niezwykle wydajny procesor o układzie A15, 6-rdzeniowy CPU, 4-rdzeniowy GPU oraz 16-rdzeniowy system Neural Engine. Odpowiada on za operacje związane ze sztuczną inteligencją. Najmniejszy wariant pamięci dostępny w iPhone 13 to 128 GB. W serii iPhone 12 było jej dwa razy mniej. Droższe modele iPhone’ów 13 mogą mieć pamięć o pojemności 256 lub nawet 512 GB.

Na uwagę zasługuje szczególnie chroniony warstwą Ceramic Shield wyświetlacz. Ponadto, producent deklaruje wodoodporność i możliwość przebywania w wodzie na głębokości 6m przez 30 minut. Nie radzimy próbować, jednak klasa IP68 z pewnością zobowiązuje.

 

Iphone 13 Pro- czy warto?

Miłośnicy urządzeń marki Apple z pewnością nie mają takich wątpliwości! Zdecydowanie najbardziej godny polecenia jest najdroższy model Pro Max, choć tańsze modele także radzą sobie całkiem nieźle, nie schodząc poniżej oczekiwań najbardziej wymagających użytkowników. Wejście USB C, mniejsze wcięcie w ekranie czy solidne wzmocnienie obudowy to tylko niektóre z wielu zalet tego urządzenia. Cena smartfona może wydawać się wysoka, z drugiej strony jednak płacimy za najwyższą jakość i wyjątkową wydajność. System iOS jest alternatywą dla Androida o dużym potencjale. Nowe iPhone’y cechują się niezwykłą wydajnością, którą doceniają klienci w Polsce i na świecie. iPhone 13 to z pewnością smartfon godny uwagi i polecenia.

Nowoczesny design, stylowe kolory obudowy i solidna konstrukcja to tylko kilka z atutów, które mają ogromne znaczenie i potencjał w przypadku wszystkich wersji nowego smartfona marki Apple iPhone 13.