Najpopularniejsze i najbardziej dochodowe dyscypliny E-sportu

Portal Newzoo szereguje najpopularniejsze gry wideo pod względem liczby unikalnych użytkowników. LOL to fabularna gra wideo z elementami strategii czasu rzeczywistego. Pojawiła się w 2009 roku i od razu zdobyła spore grono odbiorców – co miesiąc ponad 100 milionów osób korzysta z tego produktu od Riot Games.

Corocznie odbywa się turniej LoL World Championship – największy w tej dyscyplinie. W ciągu ostatnich dwóch lat jego fundusz nagród osiągnął pięć milionów dolarów. Trójka najlepszych przedstawicieli League of Legends pod względem puli nagród reprezentuje Koreę. Lee Faker Sang-hyuk zajmuje 40. miejsce w ogólnym rankingu bogatych graczy profesjonalnych (1 172 048 USD).

Counter-Strike: Global Offensive
Jedna z najłatwiejszych do zrozumienia i zarządzania grami nadal przoduje wśród milionów odbiorców e-sportu. Sieciowa strzelanka pierwszoosobowa dla wielu graczy nadal przyciąga widzów na stadionach podczas turniejów. Od początku XXI wieku wydano kilka odmian CS-a, z których najpopularniejsze to 1.6 i Global Offensive. Największe turnieje tej dyscypliny odbywają się na najnowszej ze wszystkich modyfikacji Global Offensive. Mimo najlepszego miejsca w rankingu popularności gier, CS jest daleko w tyle za Dotą pod względem nagród pieniężnych. Najjaśniejszy przedstawiciel „kontra” Gabriel Fallen Toledo zarobił w swojej karierze e-sportowej 749 743 $, dzięki czemu plasuje się na 70. linii ogólnego rankingu.

Dota 2
Jedna z najbardziej znanych dyscyplin esport nie może pochwalić się wejściem do pierwszej dziesiątki najpopularniejszych gier wideo w rankingu Newzoo. Sieciowa gra wieloosobowa zajmuje 11. miejsce, ale to nie jest tak ważne. Ta dyscyplina nadal ma największą nagrodę pieniężną. Prawie 25 milionów dolarów zostało wylosowanych podczas The International 2017.
DOTA – Defense of the Ancients to trzecioosobowa gra typu MOBA z widokiem z góry, rozgrywana na arenie bitewnej dla wielu graczy. Gracz wybiera postać o określonych zdolnościach i kontroluje ją przez jeden mecz. Dwie drużyny po 5 osób walczą na tym samym polu (mapie), a ich zadaniem jest rozbicie bazy wroga. W DOTA jest ponad stu dziesięciu bohaterów – każdy z co najmniej czterema umiejętnościami (wszystkie unikalne) oraz sześcioma miejscami w ekwipunku, które można wypełnić dowolnymi z ponad 200 przedmiotów. Znajomość wszystkich postaci, wszystkich przedmiotów i wszystkich wariacji na temat każdego z bohaterów to absolutne minimum do gry na najniższym poziomie.
Cała pierwsza trójka ogólnego rankingu najbogatszych (pod względem nagród pieniężnych) e-sportowców składa się z przedstawicieli tej dyscypliny. Na ten moment liderem, według serwisu esportsearnings, jest Niemiec Kuro KuroKy Takhasomi z Team Liquid. Jego pula nagród wynosi 3 626 277 $. Większość z nich otrzymano za zwycięstwo w The International 2017.

Heroes of the Storm
Jest to gra online firmy Blizzard Entertainment, która zawiera postacie ze wszystkich czterech uniwersów firmy. Rozgrywka jest standardowa: dwie pięcioosobowe drużyny walczą ze sobą w celu zniszczenia wrogiej twierdzy.
Podobnie jak w LOL, najlepszymi graczami w HS są Koreańczycy. Lee Sake Jung Hyuk zajmuje 218. miejsce w ogólnym rankingu nagród pieniężnych, będąc liderem w swojej dyscyplinie (322 790 $).

StarCraft 2
Strategia ta uznawana jest za jedną z najtrudniejszych dyscyplin e-sportu. Rozgrywka opiera się na wydobywaniu surowców i bitwach z oddziałami wroga. Zasoby pozwalają graczowi budować i ulepszać budynki, które z kolei mogą produkować i ulepszać jednostki. Głównym celem gracza jest niszczenie budowli wroga.
Najlepszy zawodnik StarCraft 2, Cho Maru Sung-chu z Korei, w wieku 20 lat zarobił 591 249 $. Zwróć uwagę, że w tej dyscyplinie występuje najbogatsza e-sportowiec Sasha Hostin (270 759 $).

FIFA
Kolejna gra, która jest zrozumiała dla odbiorców spoza e-sportu. Zasada jest prosta: zwykła piłka nożna zostaje przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości. Wielu graczy e-sportowych zgadza się, że niepopularność FIFA wśród społeczności e-sportowej wynika z faktu, że bardziej interesujące jest granie w symulator piłki nożnej niż jego oglądanie. Z tego powodu wysokość nagród pieniężnych i liczba głównych turniejów są znacznie niższe niż u konkurentów. W zestawieniu esportsearnings, składającym się z 500 e-sportowców, jest tylko dwóch przedstawicieli symulatora piłki nożnej, obaj plasują się w czołówce. Najlepszy z nich – Chevry RocKy Corentin – zarobił w swojej karierze 174 750 $.